Všechny polštářky a matrace jsou plněny výhradně BIO špaldovými či pohankovými slupkami, které se vyznačují příjemnou vůní a specifickými účinky. Co si konkrétně pod pojmy špalda a pohanka představit? Jaký je v nich rozdíl?
Špalda je druh pšenice, který byl hojně pěstován již starověkými Egypťany či Kelty. Později ji v zemědělství nahradila šlechtěná odrůda pšenice s vyššími výnosy, která však nedosahuje tak vysokého procenta minerálních látek a bílkovin, jako špalda. A tak se k pěstování špaldy nyní vrací především ekologické zemědělství, pro které není nejdůležitější co nejvyšší zisk, ale co nekvalitnější produkt.
Kromě mnoha různých pokrmů se ze špaldy vyrábí např. výtečná káva bez kofeinu či tzv. zelený kaviár. Významné je ale i zpracování slupek, které po vyloupání zrna pšenice zůstanou. Plní se jimi různé polštáře, matrace a podložky, slupky jsou totiž velmi lehké a výtečně se přizpůsobují tvaru těla.
Polštářky naplněné špaldovými slupkami jsou vhodné na spaní, a to především při ztuhlých šíjových svalech. Polštářky se skvěle osvědčují i jako pomocníci proti bolesti, je možné je zlehka nahřát a přiložit na bolestivá místa, např. na kolena s artrózou či na břicho při bolestivé menstruaci. Působí proti migréně a nespavosti.
Pohanka je pseudoobilovina, která se v Českých zemích pěstuje již od 16. století. Z pohanky se získává mouka, kroupy či krupice, které jsou nezaměnitelným zdrojem mnoha minerálních látek, vitamínů i vlákniny. Plodem této rostliny je trojboká nažka, která svým vzezřením připomíná drobnou bukvici. Po vyloupání semen zůstávájí tvrdší tmavé slupky právě hojně využívány jako náplň zdravotních polštářků i matrací.
Slupky svou pevnou strukturou mají výtečné masážní a protibolestivé účinky. Přinášejí úlevu při revmatických bolestech, únavě končetin a kloubů, zlepšují prokrvení. Celkově posilují imunitu člověka.
Směs špaldy a pohanky
Slupky obou plodin se doporučuje kombinovat, protože pevné pohankové slupky lépe drží tvar, a špaldové se svou měkkostí a lehkostí snadněji přizpůsobí lidskému tělu.